دسته‌بندی نشده

نحوه استفاده از ضدآفتاب

فرآورده های ضد افتاب ترکیباتی هستند که باجذب و یاانعکاس پرتو ماورا بنفش از بروز اسیب های پوستی توسط این طیف نوری پیگیری میکنندکه به عنوان دفاع در مقابل اشعه ماورا بنفش در مواقع مواجهه با مقادیر متوسط نور میزان رنگدانه قهوه ای ملانین افزایش می یابد این روند تا حدود زیادی بر حسب نوع و رنگ پوست متفاوت است .

اکثر منابع علمی استفاده از ضدافتاب را به دلیل اثر پیشگیری کننده از سرطان های پوستی پیشنهاد میکنند.بهتر است تمام مناطق در معرض نور توسط ضد افتاب پوشانده شود.مقدار مصرف ، حدود میلی گرم به ازائ هر سانتی متر مربع است.حدود دقیقه تا نیم ساعت قبل از مواجهه بانور  ، باید ضدافتاب بر موضع استعمال شود .همچنین بهتر است مصرف ضد افتاب ، ۱۵تا۳۰دقیقه بعد از مواجهه بانور تکرار شود .البته با توجه به نوع ضد افتاب هر دوساعت تجدید شود.

تعریق ، شنا کردن ، استفاده از حوله ممکن است سبب افزایش نیاز به استفاده از ضد افتاب شود.

در خصوص فاکتور محافظت از نور میتوان بیان کرد که در واقع مبین اشعه ماورابنفشی است که برای ایجاد افتاب سوختگی در حضور ضد افتاب در مقایسه با زمانی که ضد افتاب استفاده نمیشود لازم میباشد.

فاکتور حدود ۳۰میتواند تا ۹۷درصد از اشعه ماورابنفش را خنثی کند.مقدار محافظت پوستی توسط یک ضد افتاب به عواملی مانند نوع پوست ،مقدار ضد آفتاب مصرفی ، فعالیت هایی که فرد انجام میدهدمانند شنا کردن ، مقداری که ضد آفتاب توسط پوست جذب میشود  بستگی دارد.

فراورده های ضد آفتاب بر اساس میزان فاکتور محافظت از نور به چند دسته تقسیم میشوند:ترکیبات با قدرت کم که فاکتور ۲تا ۱۲ دارند ترکیبات با قدرت متوسط که فاکتور ۱۲تا۳۰دارند وترکیبات باقدرت بالا که فاکتور بالای ۳۰دارند

معاون غذا و دارو فسا در خصوص مصرف ضد افتاب ها چند توصیه کرد و گفت :در کودکان زیر ۶ماه باید از مصرف ضد آفتاب اجتناب شود همچنین استفاده از ضد آفتاب با فاکتور کمتر از۴در کودکان کوچکتر از۲سال نیز باید خودداری شود زیرا محافظت لازم را ایجاد نمیکند.

بعضی از مردم ممکن است به فرآورده های ضد آفتاب حساسیت داشته باشتد لذا در صورت بروز تحریکات پوستی مصرف این فرآورده ها باید قطع شود.

یک نکته در خصوص استفاده مکرراز ضدآفتاب وجود داردو آن اینکه استفاده از ضد آفتاب ممکن است با تولید ویتامین Dتداخل پیدا کرده و سبب کاهش تولید این ویتامین شود.برای حل این مشکل مواجهه بانور خورشید بدون استفاده از ضد آفتاب به طور گاه گاهی پیشنهاد میشود. اشعه خورشید در بین ساعت های ۱۰صبح تا۴بعد از ظهر بالاترین شدت خودرا دارد.

6نظردر “نحوه استفاده از ضدآفتاب

 1. ویدائو گفت:

  متشکرم

 2. چگونه لاغر شویم با ورزش گفت:

  بی نظیر بود

 3. گربه ای که لقمه بزرگتر از دهانش برداشته! گفت:

  بسیار عالی

 4. بخش خبری بیست وسی گفت:

  خوب بود

 5. راههای شاد زیستن زنان گفت:

  عالییی بود عااالی

 6. ویدائو گفت:

  سلام عالی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *