علل ریزش مژه درخانم ها و درمان آن

علل ریزش مژه در خانم ها و روش درمان آن :

در التهاب لبه پلک ها که بلفاریت نامیده میشود ،به دلیل تورم و عدم حاصله از این حالت ،مژه ها راحت تر از معمول کنده شده و ریزش آنها تسریع میگردد.

ولی باید توجه کنیدکه در این حالت ریزش کامل یک یا چند قسمت از مژه ها ناشایع است و فقط به هنگام شستشو و یا مالش پلک ها ممکن است تعدادی از مژه ها به دست بیمار بیایند.

التهاب لبه پلک ها میتواند ناشی از عفونت ،درماتیت سبوره ،آلرژی ویا ضربه و دستکاری محل باشد.عفونت های ناشی از استافیلوکوک در لبه پلک لازم است به سرعت کنترل و درمان شود.در غیر این صورت اگر التهاب طولانی شود و یا تکرار گردد ،احتمال ریزش مژه ها به دلیل عدم حاصله وجوددارد.

در درماتیت سبوره نیز در واقع یک نوع عفونت  انگلی در لبهپلک ها حادث میگرددو التهابمشابهی را به صورت تورم و پوسته ریزی ایجاد میکند.این حالت نیز اگر شدید باشد و کنترل نشود ،احتمال ریزش مژه وجود خواهدداشت.

بعضی اوقات در حالت های عفونت شدید باکتریایی(مانند تب مخملک )نیز ریزش و کم پشتی مژه ها قابل مشاهده است که البته بعد از رفع بیماری ،قابل برگشت است .

البته عفونت های ناشایع تز از قبیل سلذ پوستی یا جذام نیز باعث ریزش های خاصی در ابرو و مژه ها میشوندکه در بیماران معدودی قابل بررسی است و جزو علل شایع بیماری محسوب نمیشود.بعضی اوقات التهابات لبه پلک ناشی از بیماری موضعی یا داخلی نیست و صرفا به علت ضربه و آسیب از جمله مالش شدید پلک ها و یا حساسیت به وسایل آرایشی مختلف از جمله سایه چشم ، خط چشم ،و به ویژه ریمل میباشد.

ریمل و خط چشم هایی که ضد آب هستند و شستن آن به آسانی صورت نمیگیرد،میتوان باعث حساسیت تماسی یا آلرژیک شده والتهاب لبه پلک ها را به همراه داشته باشند ویا احیانامقع شستشو باعث مالش شدید مژه ها و پلک ها شوند که در هر دوصورت ، بیمار با ریزش مژه ها مواجهه خواهد شد.

علل دیگر

بیماری های داخلی و هورمونی از جمله کم کاری تیروئید ،کم کاری هیپوفیز و غده پاراتیروئید در تعداد معدودی از بیماران قابل بررسی است.مصرف طولانی مدت برخی داروهای ضد کلسترول ،ضد انعقاد خون،ضد تیروئید ، ایندرال، و الپروییک اسید.ریزش مژه به دنبال مصرف کوکائین نیز گزارش شده است.

مسمومیت با داروهایی مانندبیسموت ،آرسنیک و مصرف زیاد ویتامین A در بیماران خاص.ضمن اینکه رژیم های غذایی لاغری بسیار کم کالری یا سوء تغذیه ویا انواع کم خونی(آنمی)به ویژه کم خونی فقر آهن و کمم خونی داسی شکل .بیماری های مزمنی مانند:آکنه ،روزاسه و پسوریازیس در بیمارانی که علایم دیگر بیماری را داشته باشند.

تتوی لبه پلک و پشت پلک (خط چشم)باایجاد عفونت ،التهاب مزمن و یا آلرژی به مواد مورد استفاده.

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *