مراقبت های پوستی

مراقبت های روزانه پوست

مراحل مراقبت روزانه

بهتر است این برنامه را دو بار در روز به هنگام بیدار شدن از خواب و همچنین شب ها هنگام رفتن به رختخواب انجام دهید.

شستشوی پوست

اولین و اساسی ترین مرحله با شستن صورت آغاز می گردد. پوست در معرض آلودگی های محیط و مواد آرایشی قرار می گیرد. برای اینکه بتوان از بروز جوش، رفع منافذ باز و خستگی پوست جلوگیری نمود باید به طور کامل صورت را بشوییم.

استفاده از پاک کننده برای مراقبت از پوست

یک پاک کننده مناسب پوست خود پیدا کنید. پاک کننده ها بدون اینکه پوست شما را خشک و یا چرب کنند مواد آلوده را از بین می برند. توجه کنید از پاک کننده های لایه بردار (اسکراب) فقط هفته ای یکبار استفاده شود. برای پاک کننده های روزانه باید موارد زیر را در نظر بگیرید:

 تایپ پوستینوع پاک کننده                  عملکرد ماده پاک کننده
پوست چرب و مستعد جوشپاک کنند مدل فومی مایععلاوه بر پاکسازی و رفع آلودگی ها، چربی پوست را کنترل می کند و بعد از استفاده نیاز به شستشو دارد.
پوست خشک و قرمزکرم پاک کنندهمعمولا این پاک کننده ها شامل گلیسیرین هستند و همزمان به پوست رطوبت رسانی می کنند. پس از استفاده نیاز به شست و شو دارد
پوست حساس روغن پاک کنندهشاید استفاده از یک مایع روغنی برای پوست حس کامل پاکسازی نداشته باشد اما این مایع روغنی تمام آلودگی ها را به خود جذب میکند
پوست آسیب دیده و سن بالاکرم روغنی پاک کنندهاین ماده پس از استعمال بر روی پوست به صورت مایع در می آید و برای پاک کردن آرایش باید آن را با آب  شستشو دهید.
پوست معمولیمایع پاک کنندهآب پاک کننده مانند آهنربا آلودگی ها را به خود جذب می کند و باعث خشکی پوست نمی شود. برخلاف پاک کننده های قبلی نیازی به شستشو ندارد.

استفاده از خانواده تونرها

برای مراقبت از پوست و ایجاد تعادل و تسکین پوست باید از خانواده تونرها استفاده کرد. تونرهایی که حاوی موادی مانند هیالورونیک اسید، گلاب، چای سبز، ویتامین E و C هستند برای تمامی پوست ها مناسب می باشند. اسیدهای آلفا و بتا هیدروکسی سلول های مرده که منافذ پوست را مسدود می کنند از بین می برد. اسید هیالورونیک پوست را آب رسانی می کند و مانع از ایجاد چین و چروک ها می شود. گلاب و چای سبز التهابات پوست را کاهش می دهند. وجود ویتامین ها نیز باعث از بین رفتن رادیکال های آزاد می گردد. نحوه استفاده از تونرها به صورتی است که حتما بعد از پاکسازی، یک پنبه آغشته به تونر را به آرامی روی پوست بکشید.

عملکرد مرطوب کننده ها در مراقبت از پوست

مهم ترین عملکردی که باید یک مرطوب کننده برای پوست داشته باشد آب رسانی و نرم کردن می باشد. مرطوب کننده ها از خروج آب در سطح پوست جلوگیری می کنند زیرا پوست به تنهایی قادر به حفظ رطوبت نمی باشد. همچنین میزان چربی لازم برای پوست را کنترل می نماید. مانند پاک کننده انتخاب مرطوب کننده نیز باید با توجه به خصوصیات پوست هر فرد باشد. هنگام خرید مرطوب کننده به موراد زیر دقت کنید:

تایپ پوستینوع مرطوب کننده                     عملکرد ماده مرطوب کننده
پوست چربژل مرطوب کننده
ژل های مرطوب کننده بر پایه آب هستند و سریعا جذب پوست می شوند.
پوست معمولی یا مختلط لوسیونلوسیون ها کمی چرب تر از ژل ها هستند اما میزان جذب آن ها نیز بالا است
پوست خشککرم مرطوب کنندهکرم مرطوب کننده روغنی و سنگین است و مدت طولانی تری روی پوست باقی می ماند.
پوست حساس و ملتهببالمبالم ها نیز مشابه کرم مرطوب کننده هستند ولی بافت سنگین تری دارند و برای پوست های خشک نیز به کار می روند.

تفاوت کرم ها و تاثیر آنها

برای مراقبت از پوست بصورت روزانه باید توجه کرد که کرم های استفاده شده در روز و شب باهم متفاوت هستند. مواد ترکیبی کرم های روزانه به طوری تولید شده اند که در طول روز با هرگونه آلودگی و رادیکال های آزاد موجود در محیط مبارزه کنند و از پوست محافظت نمایند و در برابر نور خورشید مقاوم هستند. از طرفی دیگر کرم های شبانه بر روی ترمیم و رفع آسیب های پوستی کار می کنند و گردش خون در سطح پوست را بهبود می دهند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *