تزریق چربی

تزریق چربی

تزریق چربی و کاربردهای آن در زیبایی صورت و بدن

افزایش سن به مرور سبب کاهش حجم صورت و سایر بافت‌های بدن می‌گردد. با افزایش سن به آرامی بالشتک‌های چربی که در بخش‌های مختلف بدن قرار دارند، تحلیل می‌روند و باعث استخوانی شدن ظاهر اندام و افتادگی پوست و همچنین افزایش عمق خطوط و چین و چروک‌ها می‌شود. روش‌های زیادی برای جوانسازی صورت و اندام، از بین بردن چین و چروک‌ها و جبران حجم از دست‌رفته وجود دارد.

 تزریق چربی یکی از موثرترین روش‌های جوانسازی، ترمیم و حجم‌دهی است که در سال‌های اخیر بسیار مورداستقبال قرار گرفته‌است. علاوه‌براین تزریق چربی برای افراد جوانی که خواهان فرم‌دهی صورت و یا اندام خود هستند نیز می‌توانند با تزریق چربی فرم مناسب و ایده‌آلی را به صورت و اندام خود ببخشند. از دیگر موارد کاربرد تزریق چربی می‌توان کمک به شادابی پوست و رفع تیرگی‌ها نیزاشاره کرد. تزریق چربی به دلیل ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود نسبت به سایر روش‌ها جایگاه و محبوبیت فوق‌العاده‌‌ای‌ یافته است که در ادامه به بررسی بیشتر آن می‌پردازیم.

براساس مطالعاتی که در سال ۲۰۱۸ صورت گرفته است، نشان می‌دهد که از بیش از ۷۰ هزار نفری که تزریق چربی انجام داده‌اند بیشتر از ۹۰ درصد آنها کاملا رضایت داشته‌اند.

تزریق چربی (Fat Injection)  درواقع به روند استخراج چربی، انتقال و پیوند چربی گفته می‌شود. انتقال چربی اکنون یک تکنیک کاملاً تثبیت شده است که امروزه به یک روش موثر و تضمین شده تبدیل گردیده‌ است. تزریق و انتقال ماکروفت در صورت و بدن به فرم‌دهی و لیفت آن کمک کرده و تزریق میکروفت با تاثیر بر روزنه‌های پوست سبب جوانسازی می شود و تزریق چربی به شکل نانوفت سبب آبرسانی، شادابی و رفع تیرگی‌ها می‌گردد.

ماکروفت، میکروفت و نانوفت

ماکروفت: پیوند چربی ماکرو، انتقال چربی از یک منطقه به منطقه دیگر با استفاده از روش‌های لیپوساکشن برای برداشت چربی است که سپس به منطقه دیگری مجدداً پیوند داده می‌شود. به دلیل اینکه چربی از بدن خود فرد گرفته شده است، به خوبی پیوند خورده و گذشت زمان موجب رانده شدن و یا پس زدن آن نخواهد شد.

میکروفت: پیوند میکروفت یک عمل زیباسازی با حداقل تهاجم است که از چربی‌های خردشده و کوچکتر برای بازیابی حجم‌های کم و جوان‌سازی چهره استفاده می‌شود. در این روش، چربی از برخی مناطق بدن شخص گرفته شده و سپس در مناطق دیگر جایگزین و تزریق می‌شود.

نانوفت: نانوفت یک مفهوم جدید در پیوند چربی است، که به پزشک این امکان را می‌دهد تا از طریق ماتریس‌های سلولی بتواند خطوط بسیار ریز و حتی پوست نازک‌شده در اثر افزایش سن را درمان کند. نانوفت فرَکشنی از عروق استرومائی است که شامل سلول‌ها، فاکتورهای رشد و سایر مواد ترمیمی است. از تزریق چربی نانوفت می‌توان به‌منظور آبرسانی، تقویت و شادابی و همچنین برای روشن‌کنندگی پوست استفاده کرد.

نانوفت‌ و میکروفت‌ چربی‌های فیلترشده و خردشده‌ای هستند که به حالت مایع (امولسیون) درآمده‌اند و غلظت بالایی دارند که شامل تعداد بی شماری از سلول‌های بنیادی است.

سلول بنیادی (Stem Cell) چیست؟

سلول‌های بنیادی سلول های بیولوژیکی متمایزی هستند. به بیان دیگر سلول بنیادی مادر تمام سلول‌ها است و توانایی تبدیل به تمام سلول‌های بدن را دارد. این سلول‌ها توانایی خود-نوسازی (Self-Renewing) و تمایز (Differentiating) به انواع سلول‌ها از جمله سلول‌های خونی، قلبی، عصبی و غضروفی را دارند. هم چنین در بازسازی و ترمیم بافت‌های مختلف آسیب‌دیده و جراحت‌ها موثر بوده و می‌توانند به درون بافت‌های آسیب دیده‌ای که بخش عمده سلول‌های آنها از بین رفته است، پیوند زده‌شوند و جایگزین سلول‌های آسیب دیده شده و به ترمیم و رفع نقص در آن بافت بپردازند.

توانایی و ویژگی‌های منحصربه‌فرد سلول‌های بنیادی سبب شده تا جایگاه ویژه‌ای در مباحث و تحقیقات زیست‌شناسی و علوم درمانی به خود اختصاص دهد. پژوهش‌ها در این زمینه دانش ما را درباره چگونگی رشد و تکوین یک اندام از یک سلول منفرد افزایش داده و مهم‌تر از آن به درک مکانیزم جایگزینی سلول‌های سالم با سلول‌های آسیب دیده کمک کرده است.

سلول‌های بنیادی دسته‌ها و انواع متفاوتی دارند که از منابع اصلی آنها می‌توان به مغز استخوان، بند ناف، پالپ دندان، بعضی از بافت‌های چربی و جفت اشاره کرد.

سال‌های طولانی مغز استخوان مهم‌ترین منبع تهیه سلول‌های بنیادی مزانشیمی برای مهندسی بافت شناخته می‌شد، اما در سال‌های اخیر بافت چربی جایگاه ویژه‌ای را در این خصوص پیدا کرده است چرا که جداکردن این سلول‌ها از بافت چربی آسان‌تر از مغز استخوان بوده و عوارض ناچیزی برای بیمار دارد. با توجه به کاهش زمان تقسیم و بالا بودن درصد سلول‌های زنده در سلول‌های بنیادی استخراج شده از بافت چربی نسبت به سلول‌های مغز استخوان، سلول‌های بنیادی بافت چربی می‌توانند منبع مناسبی برای سلول‌درمانی در کلینیک‌ها محسوب شوند.

تاثیر سلول‌های بنیادی در تزریق چربی

سلول‌های بنیادی هنگام تزریق چربی به روش نانوفت و میکروفت از طریق تقسیم‌های سلولی شروع به تقسیم‌شدن می‌کنند و درنتیجه سلول‌های بنیادی بیشتری تولید می‌شود. این سلول‌ها نقش مؤثر و سازنده‌ای در بازسازی بافت‌های آسیب‌دیده بدن و به‌خصوص جوانسازی پوست و… را به عهده دارند.

تحقیق‌های بالینی‌ نشان داده است، پس از گذشت حدود شش ماه از تزریق چربی به روش نانوفت و میکروفت، سطحی در لایه‌های زیر پوست ایجاد می‌شود و به‌طور قابل توجهی کیفیت پوست آن نواحی بهبود می‌یابد.

تزریق چریی چه کاربردهایی دارد؟

هدف از تزریق چربی فقط افزایش حجم کلی یا پرکردن بخش‌هایی از بدن نیست که دچار کاهش حجم شده‌اند. تزریق چربی کاربردهای بسیار گسترده ای دارد و در روش های درمانی وترمیمی نیز جایگاه ویژه ای یافته است. از رایج‌ترین محل‌های تزریق چربی می توان پشت دست، صورت، افتادگی‌های پوستی در صورت و بدن و همچنین حجم‌دهی به باسن و سینه را نام برد. برای انجام تمام این‌ کارها، باید در بدن شما به اندازه‌ی کافی چربی وجود داشته باشد که بتوانیم چربی‌ها را از ناحیه‌ی دهنده به بخشی دیگر انتقال دهیم. همچنین در روش‌هایی از تزریق چربی می‌توان برای رفع تیرگی و روشن‌سازی پوست و همچنین برای شادابی و آبرسانی پوست استفاده کرد.

روش‌های گوناگون تزریق چربی که در بالا به آن اشاره شد هرکدام بسته به نیاز و شرایط بیمار متفاوت است.

در روش‌های تزریق چربی، از چربی به عنوان یک فیلر استفاده می‌شود. فیلرها یا حجم‌دهنده‌های پوستی، دسته‌ای از مواد تزریقی هستند که با ورود به لایه‌ای از پوست، موجب حجم‌دهی و جوانسازی پوست می‌شوند. فیلرها انواع گوناگونی دارند و در ایران بیشتر با نام تزریق ژل شناخته می‌شوند. اما ژل‌ها فقط یکی از انواع فیلرهای قابل استفاده هستند و تزریق چربی نیز می‌تواند در دسته‌ی فیلرها قرار ‌گیرد.

در تزریق چربی به دلیل اینکه از چربی‌های بدن شخص استفاده می‌شود بافت‌های بدن واکنش بدی به چربی‌های تزریقی نمی‌دهند و همچنین اثرات آن ماندگاری بیشتری دارد. لازم به ذکر است که احتمال عوارض این روش بسیار نادر است.

به طور کلی  تزریق چربی را برای چه مناطقی از بدن می‌توان انجام داد؟

به‌طورکلی تزریق چربی در نواحی مختلف صورت و بدن به شکل‌های ماکروفت، میکروفت و نانوفت به‌منظور دستیابی به اهداف متفاوت درمانی، زیبایی و جوانسازی صورت می‌گیرد. مواردی از کاربردهای رایج تزریق چربی در ادامه بیان شده است.

 • فرم‌دهی صورت، سینه و باسن
 • دست‌ها و بازوها
 • رفع گودی و کبودی زیرچشم
 • پرکردن و از بین‌بردن خطوط ظریف اطراف لب یا خط‌های اطراف چشم و خط اخم
 • ترمیم‌کردن پوست‌های نازک و حساس و آفتاب‌سوخته
 • از بین بردن لکه‌ها و شفاف‌سازی پوست
 • پرکردن جای آکنه و اسکارها
 • تزریق به ناحیه شقیقه‌ها
 • پرکردن و حالت دادن به گونه‌ها
 • ایجاد کردن چال گونه و لبخند
 • تزریق چربی به پیشانی
 • تزریق چربی به لب‌ها و اطراف آن
 • تزریق چربی به پشت دست‌ها
 • ترمیم‌کردن ظاهر کلی پوست
 • افزایش دادن الاستسیته و بهبود کلاژن سازی

 تزریق چربی در صورت

تزریق چربی در صورت برای رفع چین و چروک‌های آن مانند خطوط خنده، خط اخم، خطوط افقی پیشانی یا خطوط پنجه کلاغی و همچنین رفع گودی و کبودی اطراف چشم بسیار مناسب است.

همچنین فرورفتگی‌های ناشی از افزایش سن یا اسکارهای ناشی از آکنه و جراحات هم به خوبی با تزریق چربی قابل درمان است.

فرم‌دهی کامل صورت، افزایش حجم لب‌ها، کانتور خط فک، رفع عقب رفتگی چانه و سایر موارد این چنینی نیز با تزریق چربی برطرف می‌شوند.

تزریق چربی و افزایش حجم سینه‌ها

در صورتی که می‌خواهید کمی حجم سینه‌های خود را افزایش دهید، کاندیدای خوبی برای تزریق چربی در سینه هستید؛ اگر پیش از این ایمپلنت سینه انجام داده‌اید و حالا می‌خواهید شکل یا حجم پستان‌ها را بهبود ببخشید، می‌توانید از تزریق چربی استفاده کنید. گاهی بعد از ایمپلنت، کمی ناهماهنگی در شکل ظاهری پستان‌ها مشاهده می‌شود. در این موارد استفاده از چربی برای رفع نقایص بسیار مناسب است.

اگر در اثر لامپکتومی (برداشت بخشی از بافت پستان) به دلیل سرطان سینه، ظاهر پستان‌ها دچار مشکلی شده باشند، تزریق چربی روش بسیار مناسبی برای پرکردن و رفع نقایص ایجاد شده خواهد بود. از تزریق چربی می‌توان برای بازسازی کلی پستان‌ها بعد از ماستکتومی (پستان‌برداری) نیز استفاده کرد.

حجم‌دهی به باسن

بسیاری از افرادی که می‌خواهند باسنی پر و با انحنای بیشتری داشته باشند می‌توانند از روش «لیفت باسن برزیلی» استفاده کنند. این روش نوعی تزریق چربی است که بدون نیاز به ایمپلنت، باعث افزایش انحنا و حجم باسن می‌شود. در این روش از نواحی مجاور چربی استخراج شده و پس از فرایند خالص‌سازی بلافاصه از تزریق آن چربی برای پر کردن باسن استفاده می‌شود.

جوانسازی پوست دست

برای جوانسازی پوست، افزایش حجم و پوشاندن تاندون‌ها و عروق سطحی که در سنین بالا در پشت دست قابل مشاهده هستند نیز می‌توان از تزریق چربی استفاده کرد.

روند تزریق چربی در طول یک جلسه

در این روش درمانی-زیبایی ابتدا چربی از نقاط مختلف بدن استخراج می‌شود. چربی استخراج‌شده استریل و خالص‌سازی شده و سپس بلافاصله و با استفاده از سرنگ‌های مخصوص به محل مورد نظر تزریق می‌شود. در ادامه هرکدام از مراحل استخراج تا خالص‌سازی و انتقال چربی به اختصار توضیح داده شده است.

استخراج چربی: چربی ها در این روش معمولاً به کمک آسپیراسیون چربی یا لیپوساکشن که روشی آسان و بدون درد زیاد است برداشته می‌شود. برای انجام کل فرایند تزریق چربی از بی‌حسی‌های موضعی استفاده می‌شود و معمولاً بلافاصله پس‌از استخراج‌ چربی و سپس پاکسازی آن، فرایند تزریق چربی نیز آغاز خواهد شد. 

خالص‌سازی: چربی استخراج شده در دستگاه سانتریفوژ قرار می‌گیرد. این دستگاه با استفاده از ویژگی گریز از مرکز، باعث جداسازی ناخالصی‌های موجود در چربی استخراج‌شده می‌شود. چربی آماده‌ شده را در سرنگ‌های کوچک مخصوصی قرار می‌دهند تا برای مرحله‌ی جایگذاری آماده باشد.

انتقال و جایگذاری: در این مرحله محل‌های مورد نظر برای تزریق چربی آماده‌سازی می‌شوند. جراح یا متخصص پوست سرنگ مخصوص را به بخش‌های مورد نظر وارد می‌کند. در این مرحله‌ ممکن است از تکنیک‌های جراحی مختلفی استفاده شود. معمولاً سوزن تزریق چندبار به پوست وارد و از آن‌ خارج شده و هر بار مقدار کمی چربی تزریق می‌شود. در هربار تزریق، خطی از چربی در لایه‌های زیرین پوست قرار می‌گیرد تا شبکه‌ای از این خطوط در لایه‌ مورد نظر تشکیل شود.

مدت زمان تزریق چربی

زمان انتقال چربی با توجه به میزان چربی موردنیاز برای برداشت و تزریق آن برای رسیدن به نتایج مطلوب متفاوت است. درعمل، معمولاً بین ۳۰ دقیقه تا ۱ ساعت برای درمان‌های صورت ممکن است طول بکشد چراکه نیازی به برداشت حجم زیادی از چربی نیست، اما بسته به شرایط و نوع روش و حجم چربی تزریقی زمان متفاوتی را می‌طلبد.

چه مدت طول می‌کشد تا نتایج انجام تزریق مشاهده و تثبیت شود؟

پس از تزریق چربی زمانی‌که برای احیا و شکل‌گیری سلول‌های جدید در بافت بدن در تزریق چربی در نظر گرفته می‌شود به‌طور معمول چیزی حدود شش‌ماه است که پس‌از گذشت این مدت‌زمان، جوان‌سازی پوست به‌صورت کامل اتفاق خواهد افتاد.

تزریق چربی چه مزایایی دارد و برای چه افرادی مناسب است؟

تزریق چربی بهترین و سالم‌ترین روش جایگزین برای درمان‌های سنتی و قدیمی جوان‌سازی و ترمیم پوست است، چراکه این روش تزریق کاملاً بی خطر، امن، سالم، مؤثر و ماندگار است و معمولاً بدن افراد هیچ واکنشی آلرژیکی نشان نخواهد داد.

در تزریق چربی به دلیل این‌که ساختارهای اصلی پوست تحریک، ترمیم و جوان‌سازی می‌شوند، نتایج حاصل از آن ماندگارتر و بهتر است و علاوه‌بر آن ظاهر صورت یا سایر قسمت‌های بدن نیز که در آن‌ها تزریق چربی انجام شده است، بسیار طبیعی و زیبا به نظر خواهد رسید.

 درصورتی که بخش‌هایی از صورت دچار فرورفتگی و کاهش حجم شده و یا اگر فردی به‌دنبال یک روش جوان‌سازی است که اثرات ماندگارتری نسبت به سایر فیلرها یا ژل‌های موقت دارد، در این صورت تزریق چربی پیشنهاد می‌شود. همچنین اگر قصد دارید به انحناهای سطحی (کانتور) بدن و صورت خود بهبود ببخشید، و یا جای اسکار و زخم‌ها را رفع کنید و یا اگر بخواهید دستان یا صورت خود را جوانسازی کنید شما کاندیدای مناسبی برای تزریق چربی می باشید.

اگر به دنبال رفع عدم تناسب انحنا یا کانتور سینه‌های خود هستید نیز از تزریق چربی می‌توان برای طبیعی‌سازی نتایج ایمپلنت پستانی هم استفاده کرد.

مزایای برتر تزریق چربی نسبت به سایر روش‌ها

تزریق چربی مزیت‌های بسیار زیادی نسبت به دیگر روش‌ها دارد که ازجمله می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد.

 • در تزریق چربی از چربی‌های بدن خودتان استفاده می‌شود. به این ترتیب احتمال وقوع واکنش‌های آلرژیک به ماده‌ی خارجی کاهش می‌یابد.
 • نتایج تزریق چربی ماندگار، طبیعی و ایمن است.
 • تزریق چربی روشی کم‌تهاجمی و موثر است.
 • بدون درد، خونریزی و ایجاد اسکار انجام می‌شود و نسبت به تزریق ژل به مراتب دوام بیشتری دارد.
 • زمان ریکاوری یا بهبودی تزریق چربی کوتاه است.

هزینه تزریق چربی

تزریق چربی به طور کلی از تزریق ژل دشوارتر است. به دلیل این که استخراج و آماده‌سازی‌ چربی مراحلی هستند که نیاز به تخصص بالا و صرف زمان زیاد دارند. همچنین ماندگاری اثرات تزریق چربی تا حد زیادی وابسته به تکنیک‌ها و مهارت پزشک است. با این حال به‌دلیل ماندگاری و اثرات ترمیمی که بخاطر بافت طبیعی خود دارد نسبت به سایر روش‌ها انتخاب مناسب‌تری است.

عوارض و خطرات تزریق چربی

خوشبختانه تزریق چربی یکی از کم‌عارضه‌ترین و ایمن‌ترین روش‌های جوانسازی پوست است. بروز عوارض جانبی شدید بسیار نادر است. برخی عوارض طبیعی مانند ورم و کبودی، بدون نیاز به درمان و حداکثر تا ۲ هفته بعد از درمان برطرف می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *