دسته‌بندی نشده

لیپوماتیک یا پیکرتراشی چیست ؟

معمولا به انجام عمل لیپوماتیک و دیگر جراحی‌های پلاستیک مکمل آن، پیکرتراشی می‌گویند. چرا که می‌توان با برداشتن چربی اضافی از یک بخش ، فرم کلی بدن را به شکل دلخواه و ایده‌آل، نزدیک کرد. هدف از جراحی لیپوماتیک، خارج کردن بافت‌های چربی اضافه از زیر پوست و لاغر کردن اندام‌های بدن است.

عمل لیپوماتیک شکم و پهلو یکی از پرطرفدارترین جراحی‌های زیبایی است. برای بسیاری از کسانی که با کمک ورزش و رژیم غذایی، کاهش وزن داشته ‌اند اما نتوانستند از شر چربی‌های مزاحم در شکم و پهلوهای خود خلاص شوند، عمل لیپوماتیک بهترین گزینه است. اما لیپوماتیک یا کشیدن چربی چگونه انجام می‌شود؟ تفاوتش با روش‌های قدیمی‌تر لیپوساکشن در چیست؟ و چه کسانی برای انجام عمل لیپوماتیک گزینه مناسبی هستند؟ در این مقاله به این پرسش‌ها پاسخ داده شده است.

همه چیز درباره پیکر تراشی به روش لیپوماتیک

روش لیپوماتیک برخلاف سایر روش ها مانند لیپوساکشن مشکلات ایمنی ایجاد نمی کند. چربی های موجود در نواحی مختلف بدن با روش فیزیکی تخریب شده و توسط دستگاه به صورت کاملا ایمن و بدون درد از بدن فرد خارج می شوند. چون در این روش از حرارت و لیزر استفاده نمی شود به همین دلیل امکان فیبروز در بافت زیر پوست کم می شود همین عامل سبب می شود که پوست بیمار سفت شده و به لیفت آن کمک شود. روش لیپوماتیک برای خانم ها و آقایان مورد استفاده قرار می گیرد. این عمل به صورت سرپایی انجام می شود و نیازی به بیهوشی ندارد. این عمل مقدار زیادی چربی را از بدن خارج می کند. کسانی که این عمل را انجام می دهند ادعا دارند کاهش سایز با این عمل برای طولانی مدت ادامه دارد و سلولیت را هم از بین می برد. ریکاوری پس از انجام عمل لیپوماتیک نیز ۳ تا ۷ روز است.

مزایای انجام عمل لیپوماتیک نسبت به لیپوساکشن چیست؟

در روش های جدید لیپوماتیک احتمال آمبولی بسیار کم است. لازم است بدانید که در تمام جراحی‌ها ، احتمال آمبولی وجود دارد؛ با این حال، این احتمال در لیپوماتیک به روش جدید بسیار کمتر است.

از مزایای انجام لیپوماتیک، می‌توان به یکنواخت شدن چربی در زیر پوست اشاره کرد. با پیشرفت تکنولوژی و دستگاه‌های مدرن لیپوماتیک، به‌هیچ‌وجه حالت سلولیت و ناهموار در زیر پوست ایجاد نمی‌شود. در این روش انقباض پوست بیشتر بوده و پوست بهتر جمع می شود.

در این عمل، به‌دلیل محدود بودن سوراخ‌های روی بدن، احتمال عفونت و مشکلات این‌چنینی بسیار پایین است.

معمولاً، مدت زمان بهبودی در این روش، بسیار پایین‌تر از روش‌های دیگر پیکرتراشی است. در عمل لیپوماتیک، درد، تورم و کبودی بسیار کم‌تر از لیپوساکشن است.

دوران نقاهت در این عمل بسیار کوتاه است و حتی پس از انجام لیپوماتیک، بیمار پس از گذشت چند ساعت مرخص می‌شود و استراحت و مراقبت‌های پس از عمل را، در منزل دنبال می‌کند. معمولاً انجام لیپوماتیک، نیاز به بستری در بیمارستان ندارد.

تفاوت لیپوست و لیپوماتیک در چیست؟

دستگاه لیپوست از قدرت بیشتری نسبت به لیپوماتیک برخوردار است و این عمده ترین تفاوت لیپوست و لیپوماتیک می باشد.

در روش لیپوست مقدار بیشتری چربی نسبت به لیپوماتیک از بدن خارج می شود.

میزان درد و کبودی و تورم در لیپوست نسبت به لیپوماتیک کمتر می باشد.

در لیپوست لیفت پوست بهتر از لیپوماتیک انجام می گیرد.پ

در کلینیک آرا پیکر تراشی به روش لیپوست انجام میگیرد.

مزایای استفاده از لیپوست چیست؟

در این روش چربی ها به صورت سالم از بدن برداشته می شوند و دوباره می توان از آن ها برای تزریق در نواحی دیگر بدن استفاده کرد.

لیپوست به دستگاه های دیگر همچون دستگاه کمپرس هوا و پمپ تزریق و ساکشن نیاز ندارد.

لیپوست بدون نیاز به بیهوشی انجام می شود.

چربی های موجود در بدن به صورت یکنواخت از ناحیه تحت درمان تخلیه می شوند.

لیپوست از دو تکنولوژی ساکشن و ویبریشن به صورت همزمان استفاده می کند.

این روش کاملا ایمن و بدون عارضه می باشد و به آسانی انجام می گیرد.

دستگاه لیپوست کاملا بی صدا می باشد.

در لیپوست ضربات وارد شده به کف دست به دلیل لرزش پایین در داخل هندپیس نسبت به دستگاه های دیگر کاهش پیدا کرده است.

برش‌های بسیار کوچکی در حدود ۳ الی ۵ میلی‌متر برای ورد کانولا به بافت چربی (به همین دلیل درد و خونریزی بسیار کم می باشد و خطر عفونت پس از جراحی بسیار کاهش می یابد )

یکی از مهمترین تکنیک ها در این روش ایمنی است به این صورت که به محض برخورد با بافت های غیر از چربی ، دستگاه از کار افتاده و به فعالیت خود ادامه نمی دهد این عامل سبب می شود از رگ ها و ماهیچه های بدن در برابر این امواج محافظت شود. از آنجایی که در این روش از حرارت استفاده نمی شود با مشکلاتی نظیر سوختگی پوست و یا سوختگی محل مورد نظر رو به رو نخواهید شد.

در کلینیک آرا لیپوماتیک (پیکرتراشی) توسط دستگاه لیپوست انجام میگیرد.

عمل لیپوماتیک برای چه قسمت هایی از بدن استفاده می شود ؟

-موارد جراحی پلاستیک سینه مانند لیفت سینه و ماموپلاستی

-غبغب

-لیپوماتیک ران ، ساق پا و باسن

-قسمت شکم و پهلوها

-ناحیه پشت و کمر

-سینه ها

-بازوها

عمل لیپوماتیک چگونه انجام می شود؟

عمل لیپوماتیک درواقع همان عمل لیپوساکشن است که با دستگاه‌های مدرن و با شیوه جدیدتر و کارآمد تری انجام می‌شود. این تکنیک فوق‌العاده، تغییرات بسیار سریع و قابل مشاهده‌ای درکاهش سایز برای افراد ایجاد می‌کند. با عمل لیپوماتیک، می‌توانید تا حد زیادی، با چربی‌های اضافی بدن خداحافظی کنید. این جراحی توسط متخصصین جراحی زیبایی یا جراحی عمومی انجام می‌شود. پزشک متخصص، پس از اعمال بی‌حسی موضعی در ناحیه مورد نظر، برش‌های بسیار کوچکی در حدود ۳ الی ۵ میلی‌متردر نواحی مورد نظر                                                                                                                                                        ایجاد می‌کند. از طریق همین سوراخ‌های ایجاد شده، لوله مخصوصی به ‌نام کانولا(لوله باریک و بلند که از جنس استیل ضد زنگ ساخته شده)، وارد بدن می‌شود. دستگاه لیپوماتیک یک پمپ یا کمپرسورهوا دارد که هوای پرفشار تولید می‌کند. با کمک این جریان هوا، کانولا در بافت چربی ، حرکت می‌کند.

داروی بی‌حسی، توسط کانولا، در تمام نقاطی که لیپوماتیک روی آن انجام می‌شود، به ‌طور یکنواخت پخش می‌شود.این امر، انجام عمل بدون درد را میسر می‌کند.کانولا پس از ورود به بافت چربی با انجام حرکات چرخشی و دورانی و همچنین جلو وعقب رفتن و بالا و پایین رفتن، یک مسیر مارپیچی را در میان بافت‌های چربی طی می‌کند ،با کمک این حرکت‌ها و چرخش‌ها، بافت‌های متراکم چربی، به ذرات ریزتری تبدیل می‌شود. در نوک کانولا سوراخ‌هایی برای مکش چربی وجود دارد. پمپ‌های قدرتمند دستگاه لیپوماتیک، چربی خورد شده را بیرون می‌کشد و درون مخازن مخصوصی جمع می‌کنند. این چربی را می‌توان برای تزریق به دیگر نقاط بدن استفاده کرد. برای مثال می‌توان چربی اضافی را از شکم و پهلو برداشت و به باسن، سینه یا گونه تزریق کرد. ازآنجایی که از چربی بدن خود فرد برای تزریق و فرم دادن استفاده می‌شود، معمولا بدن آن را پس نمی‌زند و نتیجه کار بسیار رضایت‌بخش خواهد بود.

نکات و مراقبت های قبل ازعمل لیپوماتیک چیست ؟

به یک مرکز تایید شده مراجعه کنید.

اگر از هر گونه دارویی استفاده می کنید باید به پزشک خود بگویید.

عوارض جانبی عمل لیپوماتیک چیست ؟

هرچقدرعمل لیپوماتیک از دیگر جراحی های کاهش وزن ساده تر باشد باز هم یک عمل تهاجمی به حساب می آید و عوارض جانبی خاص خود را دارد که عبارتند از:

aکمبودی : این کبودی ها تا هفته ها روی پوست نمایان هستند.

aالتهاب : ممکن است التهاب و ورم حاصل از این جراحی تا ۶ ماه ادامه پیدا کند و مایعات از قسمت های سوراخ شده ترشح کنند.

aترومبوفلبیت: شکل گرفتن یک لخته خون در رگ است که سبب التهاب و مشکلات بعد از آن می شود.

aبی نظمی کانتور: اگر قابلیت ارتجاعی پوست ضعیف باشد یا اگر زخم ها به صورت غیر طبیعی التیام پیدا کنند و یا اگر حذف کردن چربی ها به صورت نامساوی انجام بگیرد ممکن است پوست به صورت موج دار یا برآمده برآمده خود را نشان دهد.

aبی حسی: قسمتی که جراحی روی آن صورت گرفته ممکن است برای مدتی بی حس باشد اما این حالت معمولا موقت است.

aعفونت: به ندرت پیش می آید که پس از انجام عمل لیپوماتیک عفونت پوستی رخ بدهد. گاهی این عفونت ها باید از طریق جراحی درمان شوند که خطر ایجاد زخم نیز دارند.

 aسوراخ شدن اعضای داخلی بدن: این اتفاق بسیار نادر است.

aآمبولی ریه: چربی وارد یک رگ خونی می شود و به ریه ها می رود. سپس سبب مسدود شدن جریان درون ریه ها می شود. این مشکل جان فرد را به خطر می اندازد.

aورم ریوی: گاهی وقتی محلول به بدن تزریق می شود در ریه جمع می شود و ایجاد ورم می کند.

aواکنش آلرژیک: بیمارانی که ممکن است به داروها یا مواد حین عمل حساسیت داشته باشند دچار واکنش آلرژیک می شوند. به همین دلیل است که مشاوره قبل از انجام عمل لیپوماتیک بسیار اهمیت دارد.

aسوختگی پوست: حرکت دستگاه ویبریشن در طول عمل لیپوماتیک ممکن است به پوست یا عصب ها آسیب وارد کند.

آیا عمل لیپوماتیک برای من مناسب است؟

این جراحی مناسب افرادی است که با وجود انجام ورزش های بسیار و یا دنبال کردن رژیم های غذایی بازهم  به اندام ایده‌آل خود نرسیده اند. با این تکنیک لاغری یعنی جراحی زیبایی لیپوماتیک چنین افرادی هم میتوانند به ایده‌آل خود برسند.

توجه کنید که :

جراحی هایی مانند عمل لیپوماتیک تنها شما را از چربی های زیر پوستی و سطحی خلاص می کنند در حالی که اصل مشکل همچنان سر جای خود باقی است. بعد از عمل لیپوماتیک شاید ظاهرتان بهتر شود اما خطر اصلی را هنوز دور نکرده اید. یکی از انتقادهایی که به عمل لیپوماتیک و سایر جراحی های کاهش وزن گرفته می شود این است که فرد بدون هیچ تلاشی مقدار زیادی وزن را از دست می دهد. این یعنی در سبک زندگی و نوع غذا خوردنتان تغییری ایجاد نشده است. هدف از رژیم غذایی سالم و برنامه ورزشی تغییر دادن سبک زندگی و نه کاهش وزن است. کاهش وزن با رژیم غذایی به صبر و زمان زیاد نیاز دارد اما دست آخر شما یاد گرفته اید چگونه غذا خوردن و فعالیت بدنی خود را مدیریت کنید و از همه مهمتر علاوه بر چربی های زیرپوستی مقدار چربی های احشایی را نیز کاهش داده اید. چربی های احشایی به چربی هایی گفته می شود که اطراف اعضای حیاتی بدن را در بر می گیرند. مقدار متعادل این چربی ها بد نیست و از اندام های حیاتی محافظت می کنند اما شخص مبتلا به اضافه وزن مسلما چربی احشایی زیادی هم دارد. چربی احشایی از عوامل ایجاد التهاب و بالا بردن خطر بیماری های مزمن دیابت نوع ۲، بیماری های قلبی، سکته مغزی و انواع سرطان ها است.

هرگز فراموش نکنید اضافه وزنی که امروز با آن دست و پنجه نرم می کنید یک شبه به سراغتان نیامده که بخواهید در عرض چند ساعت خود را از آن رها کنید پس صبور باشید و آهسته پیش بروید.

مراقبت های قبل از عمل لیپوماتیک چیست؟

aدو روز قبل و بعد از جراحی سیگار نکشید.

aبه مدت ده روز قبل از عمل، آسپرین، محصولات حاوی آسپرین، ویتامین E یا داروهای ضد التهابی مصرف نکنید.

aحداقل دو روز قبل از جراحی، داروهای گشاد کننده بورونش مانند افدرین یا داروهای آسم را مصرف نکنید و روز عمل جراحی داروی تیروئید استفاده نکنید.

aقبل از جراحی یک صبحانه سبک بخورید.

aبعد از نیمه شب کافئین مصرف نکنید.

aروز قبل از جراحی، روز جراحی، و روز بعد از آن ، مصرف آنتی بیوتیک خوراکی را شروع کنید.

aلباس‌های گشاد بپوشید، آرایش نکنید و از جواهرات استفاده نکنید، کفش‌های آسان پوش یا دمپایی پس از جراحی ساده‌تر پوشیده می‌شوند.

مراقبت های بعد از عمل لیپوماتیک چیست؟

لیپوماتیک نیز مانند هر عمل جراحی دیگری نیازمند مراقبت صحیح است. در صورتی که از محل خروج چربی های اضافه به خوبی مراقبت نشود، ممکن است به محلی برای رشد باکتریها و نهایت عفونت تبدیل شود. پس از اینکه لیپوماتیک به پایان رسید، پزشک توصیه های لازم را برای بیمار توضیح می دهد. دوره بهبودی به طور مستقیم به اندازه ناحیه جراحی و مقدار چربی که پزشک حذف می‌کند مربوط می‌شود. اگر یک ناحیه بزرگ تحت درمان داشته ‌اید، ممکن است نیاز به زمان بیشتری برای بهبودی داشته باشید. به طور کلی مجموعه مراقبت های پس از لیپوماتیک را می توان به صورت زیر خلاصه کرد :

* برداشتن پانسمان پس از ۲۴ ساعت و توسط پزشک انجام می شود. بیمار نباید خودسرانه اقدام به برداشت پانسمان کند. زخم های کوچک ناشی از لیپوماتیک بخیه نمی شوند تا خونابه ها از طریق آنها خارج شوند. بنابراین ممکن است پانسمان به زخم بچسبد. در این صورت برداشتن آن نیازمند تخصص و مهارت کافی می باشد که از عهده بیمار خارج است.

* حمام رفتن تا اطلاع و اجازه کامل از پزشک ممکن نیست. زیرا در صورت نفوذ آب به سوراخ های لیپوماتیک، احتمال ابتلا به عفونت افزایش می یابد. ضمن اینکه بیمار باید ۱۰ روز اول، از داروهای آنتی بیوتیک استفاده کند. همچنین رفتن به استخر، جکوزی، خوابیدن در وان و یا شنا نیز ممنوع است.

* به دلیل استفاده پزشک از لیدوکائین برای بی حس کردن ناحیه مورد نظر، ممکن است بیمار پس از خروج از مطب به مشکلاتی از قبیل لرزش بدن و یا اندامها و همچنین مور مور شدن، شنیدن صدای زنگ و یا وزوز در گوش، سوزن سوزن شدن دور لبها، مشکل در تکلم و حالت منگ و گیچی دچار شود. این علائم کاملا طبیعی بوده و جای نگرانی نیست.

 * تا ۲ روز اول پس از انجام لیپوماتیک توصیه می شود تا بیمار هنگام خوابیدن از سفره های پلاستیک استفاده کند. زیرا هنگام دراز کشیدن از بدن او خونابه خارج می شود که طشک یا زیرانداز را کثیف می کند. دراشیت یکی از محصولات مخصوص این کار است که می توان آن را از داروخانه تهیه کرد.

* احساس درد بعد از عمل ابدومینوپلاستی به مدت سه روز خواهد بود و بعد از این مدت به تدریج کاهش می یابد. برای تسکین درد می توان استامینوفن کدئین استفاده کرد. سایر داروهایی نیز که پزشک تجویز می کند می توانند درد را کاهش دهند.

 * میزان ورم بعد از عمل ابدومینوپلاستی در افراد مختلف متفاوت است که با رعایت نکات لازم کاهش خواهد یافت.

 * به منظور کم شدن فشار و درد  ، بدن را خم نگه داشته و باید هنگام استراحت سر را بالاتر از حد معمول قرار داد.

 * استراحت مطلق ممنوع می باشد. پیاده روی از روز بعد از عمل آغاز می شود اما پیاده روی باید کوتاه و با گام های کوتاه باشد. استراحت مطلق تنها برای چند ساعت اول است و پس از آن راه رفتن ، به سرعت بهبود زخم ها کمک می کند. ( می توانید در مورد میزان زمان استراحتی که ممکن است نیاز داشته باشید، با پزشک خود صحبت کنید)

 * از فعالیت سنگین و ورزش بعد از عمل ابدومینوپلاستی خود داری کرده و به فرد توصیه می شود که تا جایی که می تواند در هفته اول راه برود ( سه مرتبه در روز به صورتی که به بخیه ها فشار وارد نشود) تا از لخته شدن خون در اندام تحتانی جلوگیری کند.

 * داروها که پزشک تجویز می کند را به طور مرتب تا آخر استفاده نماید.

 * * بعد از عمل ابدومینوپلاستی ترشح خونابه تا چند روز طبیعی بوده و کبودی جزیی در قسمت شکم نیز طبیعی می باشد، در صورت خونریزی شدید باید به پزشک مراجعه کرد.

*ویزیت در هفته اول جهت بررسی قسمت تحت درمان ضروری می باشد.

*استعمال دخانیات بعد ازعمل ابدومینوپلاستی موجب افزایش عوارض و در روند بهبودی اختلال ایجاد خواهد کرد.

*گن بعد از ابدومینوپلاستی روی محل درمان به منظور فشار یکنواخت گذاشته شده تا از لخته شدن خون و خونریزی جلوگیری کند، قابل ذکر است که باید در انتخاب گن دقت کرد که متناسب با سایز شخص باشد و ناراحتی برای فرد به دنبال نداشته باشد.

آیا بعد ازعمل لیپوماتیک ترشحات وجود دارد ؟

خونریزی پس از انجام جراحی کمی نگران کننده است. که البته با مصرف داروهایی که از سوی پزشک تجویز می شود می توان به راحتی خونریزی را کنترل کرد. برای جلوگیری از خونریزی مجدد ، اکیدا توصیه می شود که بیمار بلافاصله پس از خروج از مطب استراحت کرده و از انجام فعالیت های سنگین و برخی ورزش ها همچون دو، وزنه برداری و … خودداری کند.

 پس از درمان لیپوماتیک ممکن است مقداری ترشحات (خونابه ) از جای زخم خارج شود. این خونابه ها همان باقی مانده چربی هایی هستند که از بافت چربی تخریب و جداشده و به دلیل قرار گرفتن در کنار مویرگ ها با مقداری خون ترکیب شده و با رنگ قرمز خارج می شوند. بنابراین جای هیچ نگرانی نیست. زیرا پس از چند روز به طور کامل از محل جراحی خارج می شوند. بهتر است با گاز استریل این خونابه ها جذب شود.

اگر بیمار بتواند خونابه ها را سریعتر از بدن خود خارج کند، علاوه بر این که تورم و کبودی کمتر می شود، دوره بهبودی نیز به حداقل می رسد. بنابراین بهتر است محل جراحی شده ماساژ داده شود تا خونابه ها خارج شوند. با بسته شدن منافذ برش ناشی از جراحی، مایع خونابه در یک قسمت جمع می شود و موجب درد و بزرگی سایز بدن بیمار می شود.

پوشیدن گن مخصوص نیز از دیگر توصیه های پزشک است. با استفاده از گن، خونابه ها به سرعت از بدن خارج می شوند و این امر مانع از درد ناشی تجمع مایع می شود. بیمار باید تا حداقل ۴ هفته به طور کامل از گن استفاده کند.

گنی که پس از لیپوماتیک استفاده می شود نباید بیش از اندازه تنگ و یا شل باشد. براساس نظر پزشکان بهتر است گن معادل ۱۷ تا ۲۱ میلیمتر جیوه بر بدن فشار وارد کند. در صورت تنگ بودن گن، خونرسانی را با مشکل مواجه می کند و گن گشاد نیز نمی تواند درمان لیپوماتیک را تکمیل کند.

از آنجا که بیشتر جراحی لیپوماتیک در ناحیه شکم انجام می شود، نشستن کمی دشوار است. بنابراین بهتر است بیمار تا بهبودی کامل از توالت فرنگی استفاده کند تا به ناحیه شکم فشار وارد نشوند. همچنین در روزهای ابتدایی درمان لیپوماتیک، بهتر است بیمار از نشستن ۹۰ درجه یا مستقیم خودداری کند. توصیه پزشکان دراز کشیدن و لم دادن است.

                                                                                                        
رژیم غذایی مناسب بعد از عمل لیپوماتیک چیست ؟

* مصرف دخانیات و نوشیدنی های الکلی تا یک هفته پس از لیپوماتیک ممنوع است و مدت زمان بهبودی را افزایش می دهد. بهتر است در این مدت بیمار از میوه ها و به ویژه آب پرتقال و آناناس استفاده کند. غذاهای نرم از قبیل سوپ بهتر است.

*استفاده از مواد غذایی حاوی پروتئین : گوشت ، لوبیا ، سفیده تخم مرغ ، ماست و غیره.

*تامین ویتامین های بدن : برای تامین ویتامین های موردنیاز می توانید از قرص ها یا کپسول های موجود در داروخانه ها استفاده کنید یا می توانید از مواد غذایی که ویتامین های مفید دارند استفاده کنید مانند : روغن ماهی ، گوجه فرنگی ، سفیده تخم مرغ ، هویج و غیره.

*به مدت ۲ هفته مصرف نمک را در رژیم غذایی بعد از عمل ابدومینوپلاستی کاهش دهید.

* در رژیم غذایی خود مصرف میوه زیاد، میگو و ماهی و امگا۳ را جای دهید. آناناس تازه به دلیل دارا بودن بروملین و ویتامین ث در روند بهبودی زخم تاثیر بسزایی دارد.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *