دسته‌بندی نشده

زگیل تناسلی

زگیل چیست ؟

بیماری زگیل به علت یک نوع ویروس به نام ویروس پاپیلومای انسانی ایجاد می شود. دوره نهفته بیماری متفاوت و گاه خیلی طولانی است به طوری که گاهی از یک ماه تا یکسال نیز طول می کشد. زگیل ها زوائدی (تومور) کوچک و زبر بر روی پوست هستند که شبیه به گل کلم یا یک جوش سفت و سخت میباشند که به این گونه پوستها زگیل دار یا دارای زگیل گفته میشود. این زوائد پوستی به طور معمول بر روی دستها و پا دیده شده ولی خیلی از مواقع بر روی نواحی دیگر بدن نیزظاهر میشوند.

عامل تشکیل زگیل عفونت ویروسی و بویژه ویروس پاپیلومای انسانی(HPV) میباشد. درحدود ۱۰ نوع متفاوت زگیل وجود دارد که دراکثرموارد در ردیف زگیل های بی ضرر و بی خطر به حساب می آیند. زگیل ها مسری هستند و قابل انتقال به سایر نقاط بدن میباشند، مخصوصا در نواحی که دارای پوست خراشیده هستند. آنها اغلب خود به خود ناپدید میشوند اگرچه ممکن است که بعضی مواقع این کار سالها به طول بینجامد ودر بعضی مواقع مجددا  نیزبروز میکنند.

با وجود این که زگیل ها دراکثر مواقع بر روی انگشتان، دستها و پاها ظاهرشده اما قابلیت انتقال از راه تماس جنسی و تشکیل زگیل تناسلی را نیز دارند. زگیل ها بسیار شایع هستن و میتوان گفت که بیشتر افراد در طول زندگی خود حداقل یکبار، بویژه در دوران کودکی و نوجوانی به این عارضه دچار شده اند. این زوائد پوستی معمولا بی خطر بوده و معمولا این زمان در بزرگسالان یشتر به طول میانجامد.

✔️_ زگیل تناسلی

نوع دیگر زگیل نوع تناسلی است که شیوع آن درهمه جای دنیا درحال افزایش است.  زگیل های تناسلی معمولا توسط انواع مختلفی از ویروسHPV ایجاد می شود. این نوع زگیل در ناحیه تناسلی زنان و مردان رخ داده و با تماس جنسی منتقل می شود. ضایعات به شکل برجستگیهای نرم و با اندازه های مختلف درنواحی تناسلی می باشد که رنگ آنها نیز از رنگ پوست تا قهوه ای تیره و سیاه متغیر است که رنگ پوست فرد نیز تعیین کننده رنگ ضایعات می باشد. این زگیل ها به هم چسبیده و حالت گل کلمی پیدا کنند و به علت رطوبت ناحیه نیز انتقال به راحتی می تواند صورت بگیرد. به همین علت نیز مردان مبتلا حتماً در هنگام آمیزش باید از کاندوم استفاده کنند تا از ابتلای شریک جنسی آنان جلوگیری به عمل آید. از آنجا که با هر مقدار کشیدن سیگار ریسک ابتلا به زگیل های تناسلی افزایش می یابد، لذا لازم است که افراد سیگاری در معرض ابتلا، به ترک سیگار نیز اقدام کنند. در صورت مشاهده اینگونه از زگیلها لازم است که جهت مشاوره درمانی بیشتر به یک کلینیک مراجعه نموده.

❗️نحوه انتقال

انتقال زگیل ازطریق تماس مستقیم می باشد و این انتقال در پوست مرطوب بهتر رخ می دهد. البته هر فردی در تماس با ویروس بیماری دچار آن نمی شود وتنها کسانی که نسبت به ویروس بیماری از ایمنی کمتری برخوردارند دچار بیماری زگیل می شوند. بخاطر همین هم در کودکان بیماری زگیل شایعتر است زیرا آنان سیستم ایمنی‌شان تکامل نیافته تر است. در مورد زگیل های تناسلی با رابطه جنسی بدون استفاده از کاندوم ویروس به راحتی منتقل می شود.

‼️درمان

درمان زگیل از درمانهای خیلی ساده مانند فریز و  لیزردرمانی را شامل می شود که بسته به نوع زگیل و محل آن و تعداد ضایعات این درمانها انتخاب می شوند.

پزشکان به همراه بیماران میتوانند برای انتخاب بهترین روش درمان زگیل ها تصمیم گیری نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *